Smartfon dla seniora – jaki wybrać?

Smartfon dla seniora – jaki wybrać?

Telefony dla seniorów być może w dalszym ciągu wielu kojarzy z urządzeniami starego typu, wielkości słuchawki do telefonu stacjonarnego i z klawiszami, ale czy aby na pewno osoby starsze wybierają właśnie takie urządzenia? Do kogo pasuje określenie senior?

Spis treści:

Senior, czyli właściwie kto? Ranking telefonów dla seniora: Xiaomi Redmi Note 9

Xiaomi Redmi 7A

Telefon dla seniora… czyli właściwie dla kogo?

BSłowo senior może się odnosić do różnych osób. Jest ono wykorzystywane jako określenie zaawansowania danej osoby na stanowisku pracy. Tzn. specjalista senior, to ktoś, kto posiada duże doświadczenie w branży czy danym zawodzie. Np. w przypadku członków Związku Harcerstwa Polskiego takie miano jest przyznawane tym, którzy ukończyli 50 lat. W Polsce seniorami często nazywane są osoby, które są po prostu emerytami, ale w przypadku wielu badań to słowo pojawia się w odniesieniu do kategorii wiekowej 50+. Przyjmijmy zatem, że to osoba, która ma właśnie powyżej 50 lat. Czy rzeczywiście seniorzy korzystają wyłącznie ze starodawnych telefonów i nie radzą sobie z nowymi technologiami? Taka opinia jest na pewno krzywdząca. Statystycznie zauważalne jest, że wraz z wiekiem odsetek korzystających ze smartfonów w poszczególnych kategoriach wiekowych maleje. To nie oznacza jednak, że tylko nieliczni seniorzy decydują się na smartfony. Rośnie zainteresowanie kupowaniem takich telefonów wśród osób starszych, tak samo jak coraz więcej z nich korzysta również z internetu, a także robi zakupy online.

Czy zatem smartfony dla seniorów mogą być jednak dobrym rozwiązaniem? Zdecydowanie tak. Należy jednak zwrócić uwagę, że ta grupa klientów ma zupełnie inne oczekiwania niż młodsi fani telefonów. Młodzi oczekują mocnego procesora, bardzo dobrej jakości aparatu, parametrów umożliwiających granie w nowe gry, dużej ilości pamięci wewnętrznej czy pamięci RAM. Natomiast oczekiwania seniorów są zupełnie inne. Telefonu używają oni głównie do:

szybkiego kontaktu telefonicznego z bliskimi,

sprawdzania daty,

sprawdzania godziny,

liczenia,

robienia zdjęć

korzystania z alarmów i przypomnień.

Funkcje, które cenią seniorzy to możliwość powiększenia ekranu, duży wyświetlacz, solidne wykonanie, zabezpieczenie ekranu, trwała bateria, przyzwoitej jakości zdjęcia, ale też bardzo ważna jest atrakcyjna cena, gdyż zazwyczaj osoby starsze nie mogą sobie pozwolić na dowolny model telefonu. Oto wybrane sprzęty Xiaomi, które mogą się sprawdzić jako smartfon dla starszej osoby. Oto dlaczego są one godne uwagi.

Ranking telefonów dla seniora

Xiaomi Redmi Note 9 3+64GB Midnight Grey – dzięki marce Xiaomi senior stosunkowo niewysokim kosztem może się stać właścicielem nowoczesnego telefonu wyposażonego w funkcje, które mogą nawet wykraczać poza jego oczekiwania. Jednym z nich jest Redmi Note 9, czyli telefon, który należy do serii, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych klientów. Oto parametry, które powinien docenić senior, decydując się na ten sprzęt:

Bateria o bardzo dużej pojemności – najczęściej seniorom sugerowana jest bateria o atrakcyjnej pojemności 2000–3000 mAh, tymczasem ten telefon wyposażony jest w akumulator 5020 mAh. Ta bateria daje możliwość prowadzenia rozmów przez nawet 33 godziny, a w przypadku sporadycznego korzystania senior może ładować telefon bardzo rzadko – nawet co kilkanaście dni. Zatem nie musi on martwić się poziomem naładowania baterii.

Wyświetlacz 6,53" – dzięki niemu senior nie będzie mieć problemów z korzystaniem z urządzenia, a w razie potrzeby będzie on mógł powiększyć pokazane elementy. Ten ekran został certyfikowany przez agencję TÜV Rheinland jako bezpieczny dla wzroku. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest tryb czytania 2.0, który zmniejsza ryzyko uszkodzenia oczu spowodowane długotrwałym wpatrywaniem się w wyświetlacz.

Poczwórny aparat 48 Mpix – nie jest to rozwiązanie, które spełni wyłącznie wymagania seniora. To telefon, który będzie również dobrym sprzętem dla tych, którym zależy na ostrych, wysokiej jakości zdjęciach i idealnym odwzorowaniu kolorów.

Szkło Corning® Gorilla® Glass 5 – użyto go do zabezpieczenia przedniej i tylnej części urządzenia. Dzięki temu rozwiązaniu nawet upadek z wysokości 160 cm nie powinien powodować komplikacji.

Przydatne funkcje – z wielu możliwości, jakie zapewnia ten telefon, senior doceni m.in. czujnik światła, dzięki któremu sprzęt dopasuje oświetlenie ekranu tak, żeby było optymalne, biorąc pod uwagę obecne warunki. Ważny jest również czujnik zbliżeniowy, który spowoduje, że urządzenie zablokuje się za każdym razem, kiedy senior zbliży telefon np. do ucha, co uchroni m.in. przed zawieszeniem rozmowy. Telefon dostępny jest do wyboru w kilku kolorach obudowy. Nie jest to zwyczajny, prosty telefon dla seniora, ale również sprzęt, który spełni oczekiwania niemal każdego użytkownika.

Xiaomi Redmi 7A 2/16 GB Matte Blue – to wariant ekonomiczny, tani smartfon dla seniora, ale również dla młodszych użytkowników. Mimo niskiej ceny telefon ten ma bardzo dobre parametry. W Polsce jest on dostępny od sierpnia 2019 roku. Oto jego największe plusy, które docenią seniorzy:

Pojemna bateria – akumulator nie jest aż tak dobry, jak w przypadku poprzedniego modelu, ale 4000 mAh to również znakomity wynik. Sprzęt umożliwia prowadzenie rozmów przez kilka godzin, a w przypadku nieaktywnego użytkowania senior przez kilka dni, a nawet dłużej nie będzie musiał korzystać z ładowarki. Telefon ładuje się od 0 do 100 proc. w czasie niecałych 2 godzin, a to dzięki dołączonej do zestawu ładowarce 10W.

Wyświetlacz 5,45" HD+ – mniejszy, ale wystarczający. Jego dużym plusem jest ostry obraz, dobre odwzorowanie kolorów i bogate wrażenia wizualne.

Odblokowywanie telefonu twarzą – senior nie musi pamiętać hasła do smartfona, może odblokowywać urządzenie twarzą. Wystarczy, że spojrzy na przód telefonu, odpowiednio go ustawiając.

2 pojedyncze aparaty – główny 12 Mpix i przedni 5 Mpix. To wystarczy do robienia zdjęć bardzo dobrej jakości.

Przydatne funkcje – ten model również wyposażony jest m.in. w czujnik światła czy zbliżenia. Kolejną jego ważną funkcją jest akcelerometr, który wykrywa aktualne położenie telefonu i automatycznie dostosowuje orientację wyświetlanego obrazu.

Redmi 7A również jest dostępny w kilku kolorach. To tani smartfon dla emeryta, który docenią jednak użytkownicy i młodsi, i starsi.

Ranking: najlepsze telefony dla seniorów 2022

Tags:
Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment