Czym jest multitouch w smartfonie?

Funkcje smartfonów Czym jest multitouch w smartfonie?

W specyfikacji telefonu komórkowego, smartfona czy tabletu można spotkać się z terminem multitouch. Zazwyczaj znaczenie tego terminu nie jest wyjaśnione, dlatego wielu użytkowników nie rozumie, czym jest multitouch w smartfonie i do czego służy. Jeśli również stoisz przed tym pytaniem, proponujemy Ci lekturę tego materiału.

Multidotyk to jedna z implementacji ekranu dotykowego, która może wykorzystywać więcej niż jeden dotyk w tym samym czasie. Podczas gdy klasyczny ekran dotykowy może wykryć tylko jeden dotyk użytkownika w tym samym czasie, ekran wielodotykowy może wykryć od 2 do 10 jednoczesnych dotknięć. Dzięki temu urządzenie może być obsługiwane przy użyciu wszystkich 10 palców.

Taka funkcja może wydawać się nieco przesadzona, ale w rzeczywistości możliwość rozpoznawania więcej niż jednego dotyku w tym samym czasie otwiera nowe możliwości działania telefonu i znacznie rozszerza jego możliwości. Oczywistym przykładem są gesty wykonywane wieloma palcami. Umożliwiają one błyskawiczne wykonywanie czynności, które na zwykłym ekranie dotykowym mogą wymagać 2 lub 3 indywidualnych dotknięć.

Rozwój ekranów dotykowych rozpoczął się w latach 60-tych, a ekrany wielodotykowe zaczęły być aktywnie rozwijane w latach 80-tych. Jednak wprowadzenie tej technologii rozpoczęło się dopiero wraz z nadejściem lat 2000. Boom na urządzenia wielodotykowe nastąpił wraz z ogłoszeniem pierwszej generacji iPhone'a i ciągłą popularnością smartfonów. Obecnie prawie wszystkie urządzenia konsumenckie z ekranem dotykowym obsługują wielodotyk. Telefony komórkowe, smartfony, tablety, laptopy i inne inteligentne urządzenia z ekranem dotykowym posiadają tę funkcję.

Sprawdź też: Jak chronić ekran smartfona?

Dlaczego multi-touch jest potrzebny

Jak już wspomnieliśmy, multitouch zapewnia dodatkowe sposoby interakcji z interfejsem telefonu. Najbardziej widoczne są gesty wielodotykowe z użyciem kilku palców jednocześnie. Oto kilka przykładów gestów wielodotykowych, które są wykorzystywane w telefonach komórkowych:

Przybliżanie i oddalanie dwóch palców - przybliżanie i oddalanie;

Przesunięcie dwóch palców po środku - obracanie obiektu w aplikacji;

Przesunięcie dwoma palcami lub naciśnięcie dwoma palcami - interakcja z obiektem w aplikacji;

Przytrzymanie jednego palca i przesunięcie drugiego - podświetlenie obiektów w aplikacji;

Uszczypnięcie pięcioma palcami powoduje zamknięcie aplikacji lub przejście do listy uruchomionych aplikacji;

Oprócz gestów multitouch otwiera także inne możliwości, np.

Tworzenie złożonych gier mobilnych. Rozpoznawanie wielodotyku umożliwia tworzenie złożonych i dynamicznych gier, które wymagają od użytkownika korzystania z wielu przycisków jednocześnie.

Praca wielu użytkowników w tym samym czasie. Duże ekrany wielodotykowe umożliwiają organizację pracy kilku użytkowników jednocześnie.

Oprócz telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów, ekrany wielodotykowe są wykorzystywane również w innych zastosowaniach:

Nawigatorzy;

Przenośne dekodery;

Laptopy;

Monitory;

Kamery;

Tablice multimedialne;

Inteligentne projektory;

Samochody;

Sprawdź też: 4G i 5G: kluczowe różnice między dwiema generacjami sieci komórkowych

Jak przetestować multitouch w telefonie

Na większości nowoczesnych telefonów komórkowych multitouch działa bez zarzutu. Nawet na najbardziej budżetowych telefonach funkcja działa bez zarzutu i rozpoznaje wszystkie 10 dotknięć. Ale jeśli chcesz, możesz sprawdzić, jak działa multitouch na twoim urządzeniu.

Do tego potrzebna będzie aplikacja multitouch, taka jak AnTuTu Benchmark. Uruchom aplikację na swoim urządzeniu i przejdź do "Test funkcji - Test multitouch".

Następnie stuknij wszystkimi palcami w ekran telefonu i zwolnij. Na ekranie pojawi się liczba wykrytych dotknięć.

Jaki telefon komórkowy do 100 zł? Top 5 najlepszych telefonów!

Nie każdy ma potrzebę zakupu smartfonu i do podstawowych funkcji telefonowania i wysyłania smsów wystarczy mu zwykły telefon komórkowy. Jest to też dobre rozwiązanie dla starszych osób, które mogłyby mieć trudność korzystania z dotykowego ekranu. Dlatego jeżeli szukasz telefonu dla seniora, bądź po prostu taniego telefonu użytkowego i zastanawiasz się jaki model wybrać, zapoznaj się z poniższym porównaniem.

Przygotowane przez nas zestawienie porównuje je pod względem informacji takich jak rozdzielczość ekranu, wydajność baterii, a także występowanie dodatkowych funkcji takich jak latarka i radio. Jeżeli nie jesteś pewien, który producent jest najlepszy, spośród telefonów komórkowych marek takich Samsung, Maxcom, Nokia, Media-Tech, Manta Multimedia wybraliśmy te najczęściej kupowane. Sprawdź ranking pięciu najpopularniejszych telefonów komórkowych do 100 zł!

Ranking 5 telefonów komórkowych do 100 zł

Enable JavaScript to use widget

Najlepszy model iPhone'a kupić w 2022 roku?

Na jakiego iPhone’a zdecydować się w 2022 roku? Wszystko zależy od tego, jaki masz budżet i na czym najbardziej Ci zależy. W niniejszym artykule podpowiadamy, na które modele warto zwrócić uwagę.

Jakiego iPhone’a wybrać? Jakiego iPhone’a wybrać: standard, Plus, Pro czy może Pro Max? Dlaczego seria 14 nie oferuje modelu mini?

Wybierając iPhone’a, w pierwszej kolejności zastanów się nad tym, czego właściwie oczekujesz od smartfona. Jeśli zależy Ci na zaawansowanym systemie aparatów oraz na aktualnie najwydajniejszym procesorze, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą urządzenia z linii Pro najnowszej generacji – a mianowicie iPhone 14 Pro i 14 Pro Max. Jeśli natomiast potrzebujesz urządzenia do kontaktu z rodziną i znajomymi oraz przeglądania Internetu i mediów społecznościowych, starsze modele marki Apple również spełnią Twoje oczekiwania. Jakiego iPhone’a wybrać w 2022 roku? Na co zwrócić uwagę, kupując iPhone 14 czy urządzenie innej serii? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Który iPhone będzie idealnym rozwiązaniem: standard, Plus, Pro czy może Pro Max?

Jakiego iPhone’a warto wybrać? Oczywiście, że najlepszym rozwiązaniem będzie najnowszy iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro oraz 14 Pro Max. Jednakże warto również rozważyć inwestycję w modele 13 lub nawet 12. Szczególnie polecamy iPhone’y z linii Pro, gdyż są wydajniejsze i bardziej zaawansowane w porównaniu do telefonu podstawowego.

Obecnie najlepszym iPhonem na rynku niewątpliwie jest nowy iPhone 14 Pro. To urządzenie, które także cieszy się największą aktualnie popularnością. Najtańszym nieużywanym iPhone’m z kolei jest model SE z 2020 roku. Optymalną opcją dla każdego będzie podstawowy iPhone 13, który znajdziesz w niższej cenie niż bardzo podobny, ale nowszy iPhone 14. Za najlepszy mały iPhone zaś uważa się iPhone 13 mini. Jeśli natomiast zależy Ci na świetnej baterii, dużym wyświetlaczu i maksymalnej wydajności, wybierz iPhone 14 Pro Max.

Dlaczego w ogóle warto kupić iPhone’a? Przede wszystkim dlatego, że są to telefony o najlepszej jakości, wyposażone w równie dobre aparaty, wodoszczelne obudowy, świetne wyświetlacze – na przykład OLED z HDR Dolby Vision, wydajne procesory i łączność 5G. Ponadto iPhone to telefon, który działa szybko i płynnie w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnych marek. Dodatkowo sam system operacyjny iOS jest odpowiednio zoptymalizowany i prosty w obsłudze. Sama marka Apple natomiast oferuje stosunkowo długie wsparcie – nawet kilkuletnie modele wciąż otrzymują aktualizacje do nowszych systemów. Warto jednak pamiętać, iż nie posiadają możliwości konfiguracji.

Na co zwrócić uwagę kupując iPhone 14 czy model innej serii?

Kupując iPhone'a przede wszystkim zastanów się, jaki ekran jest dla Ciebie odpowiedni. Standardowy iPhone ma wyświetlacz o przekątnej 6,1", modele Max – 6,7", mini – 5,4", a SE – 4,7". Następnie zwróć uwagę na procesor i ilość pamięci RAM. Do zalet najnowszych iPhone’ów 14 Pro zalicza się to, że mają najnowszy i tym samym najwydajniejszy procesor.

Ważnym parametrem jest także ilość pamięci wewnętrznej. W iPhone nie ma możliwości użycia karty pamięci, dlatego dokładnie zastanów się, ile pamięci będziesz potrzebować.

Polecamy zwrócić uwagę także na pojemność baterii w smartfonie. W przypadku iPhone’ów największe modele mają baterie o równie dużej pojemności. A zatem wydawałoby się, że będzie można korzystać z nich dłużej na jednym ładowaniu. Rzeczywistość jednakże może być inna, gdyż większy telefon potrzebuje do działa również większej ilości energii. To oznacza, że czas użytkowania niekoniecznie będzie dłuższy niż w przypadku mniejszego urządzenia z baterią o także mniejszej pojemności.

Jeśli masz kilka iPhone’ów i nie wiesz, które rozwiązanie wybrać, polecamy sprawdzić, czym różnią się między sobą. Takie zestawienia dostępne są między innymi na stronie producenta. I na tej podstawie zdecyduj, który iPhone spełnia Twoje oczekiwania.

Dlaczego seria 14 nie oferuje modelu mini?

W ostatnim czasie w sieci pojawił się różne recenzje nowych iPhone'ów. Warto zwrócić uwagę na to, że nowy model, podobnie zresztą jak inne smartfony Apple, zbiera w większości bardzo dobre recenzje. Tym razem firma nie wypuściła modelu mini, chociaż początkowo w sieci pojawiły się przecieki, które sugerowały prace nad takim modelem. Przyczyna podjęcia takiej decyzji wydaje się jednak oczywista. W Stanach Zjednoczonych oraz w wielu innych krajach model mini był najgorzej sprzedającym się smartfonem Apple'a w przypadku serii 12 oraz 13. Trudno więc oczekiwać, aby firma wciąż rozwijała produkty, które cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Ku zadowoleniu klientów potwierdziły się pogłoski, mówiące o wdrożeniu powiadomień Notch do najnowszych modeli, których nie oferują producenci telefonów korzystających z Androida.

Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment