ile RAMu w telefonie jest potrzebne w 2022 roku? Tutaj jest odpowiedź

Pamięć RAM jest konieczna do prawidłowego działania telefonu. Ile RAMu w telefonie potrzeba w 2022 roku? Czy 4 GB RAM w telefonie to dużo? A może lepsze jest 6 czy 8 GB RAM albo więcej? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Co to jest pamięć RAM w telefonie?

RAM, czyli Random Access Memory, to bardzo szybka pamięć o dostępie swobodnym (losowym), wymagana do prawidłowej pracy każdego współczesnego smartfonu, który w praktyce jest małym, kieszonkowym komputerem z funkcją telefonowania.

RAM oferuje bezpośredni dostęp do każdej komórki pamięci, czyli w praktyce umożliwia bardzo szybki, bezpośredni odczyt danych. Oznacza to znacznie szybsze działanie telefonu, który nie musi przeszukiwać wolniejszej pamięci masowej, lecz znajduje najważniejsze informacje właśnie w RAM’ie. Oczywiście ten typ pamięci poza bardzo szybkim odczytem musi też gwarantować sprawny zapis danych.

Jasne, że najlepsza pamięć masowa też jest szybka (np. UFS 3.1 lub nowsza), ale dedykowany RAM potrafi być kilka-kilkanaście razy szybszy i jest optymalnie wykorzystywany przez system operacyjny. Otwieranie aplikacji z RAM'u trwa krócej niż z pamięci masowej, a na dodatek jest to pamięć bardziej energooszczędna.

Trzeba jednak pamiętać, że standardowo RAM nie jest pamięcią trwałą, czyli nie służy do długoterminowego przechowywania danych. Zapisywane w niej informacje są wykorzystywane przez system operacyjny oraz aktualnie uruchomione aplikacje. Po zaniku zasilania, zakończeniu pracy programu lub wyłączeniu systemu dane te są tracone już po około sekundzie (w temperaturze zbliżonej do pokojowej).

Ile RAM w telefonie jest potrzebne?

Ogólna zasada jest prosta: im więcej RAM, tym lepiej, ale nie każdego z nas stać na najlepszy telefon flagowy za 4, 5 lub nawet 6000 zł. Bardzo wiele osób kupuje tanie telefony do 500 zł, telefony do 700 zł lub smartfony do 1000 zł.

Zadania, które na nich wykonujemy są raczej proste, więc nie wymagają tak dużej pojemności RAM, jak w najlepszych telefonach flagowych. Przeglądamy Internet, używamy aplikacji społecznościowych, słuchamy muzyki, oglądamy filmy, robimy zdjęcia i ewentualnie korzystamy z programów potrzebnych w konkretnej sytuacji (np. rozkład jazdy lub nawigacja). Nie robią one dużego wrażenia na większości smartfonów w cenie niespełna tysiąca złotych (i droższych).

Niektóre aplikacje wymagają sporo RAM'u, ale systemy mobilne takie jak Android i iOS potrafią automatycznie zamknąć nieaktywne programy, aby uwolnić miejsce w RAM'ie dla nowo otwartych aplikacji. Jednak nie oznacza to absolutnie, że pamięć RAM w telefonie nie jest ważna. Wręcz przeciwnie.

RAM w Androidzie i iOS

Android znany jest z tego, że pochłonie każdą objętość RAM'u i wciąż będzie mu mało. To oczywiście nie do końca prawda, ale z pewnością Android potrzebuje więcej pamięci RAM niż iOS. W Androidzie 6 czy 8 GB RAM to w zasadzie norma, a niektóre modele potrafią mieć nawet 12 lub 16 GB RAM.

Natomiast iOS stosowany w iPhonach potrafi działać świetnie z 3 lub 4 GB RAM. Czy to oznacza, że jest lepszy? Pod względem ogólnej optymalizacji tak jest, bo iOS to system zamknięty, a producent może znacznie lepiej dopracować jego działanie na ograniczonej liczbie różnych procesorów i innych komponentów. Jednak na ogólne wrażenia ma wpływ ma znacznie więcej czynników, dlatego ostateczna odpowiedź nie jest oczywista.

Czy 4 GB RAM w telefonie to dużo w 2022 roku?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Szczególnie w telefonach z systemem Android 4GB RAM w 2022 roku to absolutne minimum. Tak naprawdę telefony za 1000 zł już powinny mieć 6 GB RAM lub więcej. Natomiast w iPhone 4 GB RAM w zupełności wystarczają. Idealnym przykładem jest iPhone 13, który ma właśnie tyle pamięci operacyjnej, a mimo to działa bardzo dobrze. O wiele lepiej od smartfonów z Androidem wyposażonych w 4 GB RAM.

6 czy 8 GB RAM w telefonie?

Większość ludzi w Polsce wybiera telefony relatywnie tanie. Bardzo często są to smartfony do 1000 zł albo telefony do 1500 zł. W tych przypadkach 6 GB RAM w zupełności wystarcza. Jednak jeśli ktoś często otwiera wiele zakładek w przeglądarce Chrome oraz kilka - kilkanaście aplikacji, to zdecydowanie lepiej jest wybrać telefon z 8 GB RAM. Jest większa szansa, że będzie on działał szybciej przy większym obciążeniu oraz lepiej poradzi sobie z przyszłymi aktualizacjami systemu (o ile takie dostanie).

Ale... nie ma sensu przesadzać. Raczej nie warto dopłacać do telefonu wyposażonego w 12 czy 16 GB RAM, tylko po to, żeby pochwalić się cyferką. Nawet najbardziej zaawansowanym użytkownikom wystarczy 8 GB w Androidzie, pod warunkiem, że producent zrobił dobrą robotę pod kątem optymalizacji.

Co daje pamięć RAM w smartfonie?

Większa pojemność RAM zazwyczaj oznacza, że w pamięci może być przechowywanych więcej aktywnych programów wraz z ich danymi. Przekłada się to na wyższy komfort obsługi i lepszą wielozadaniowość. Przy małej pojemności RAM’u już sama przeglądarka internetowa z kilkunastoma otwartymi kartami może zająć pokaźną część pamięci. Wtedy niewiele miejsca zostaje dla innych aplikacji i systemu. Po otwarciu nowego programu stary może zostać wyłączony.

Więcej RAM pozwala uruchomić więcej procesów w tle, które nie muszą być odświeżane gdy do nich wracamy. Oczywiście do momentu gdy je zamkniemy - wtedy muszą wystartować od nowa z pamięci masowej (a to trwa trochę dłużej i zużywa więcej energii z akumulatora).

Ile RAM w tanim telefonie?

Tanie telefony do 500 zł zazwyczaj wykorzystujemy do podstawowych, prostych czynności i nikt raczej nie oczekuje od nich płynnej obsługi filmów 4K, idealnego działania gier z zaawansowaną grafiką czy doskonałej pracy z wieloma otwartymi programami w tle. Na najtańszym smartfonie niezbyt często montujemy filmy (o ile w ogóle). Dlatego absolutne minimum to wciąż 3 GB RAM, ale najlepiej wybrać model z 4 GB. Niestety 2 GB RAM to stanowczo za mało w telefonie w 2022 roku.

Ile RAM w telefonie klasy średniej?

Uniwersalny smartfon klasy średniej w cenie 1000 - 1500 zł powinien mieć przynajmniej 6 GB RAM. Z kolei smartfony za około 2000 zł z Androidem to w zasadzie już klasa premium, od której należy oczekiwać lepszej szybkości działania i wyższej wydajności. Powinny one mieć 8 GB RAM, nowoczesne procesory, takie jak np. Snapdragon 888, 870 lub 778, a także wyświetlacze AMOLED, szybkie Wi-Fi 6, internet 5G i duże akumulatory (4500-5000 mAh). W zasadzie to idealny sprzęt dla 99% osób.

Ile RAM w telefonie do gier?

Na każdym smartfonie da się pograć. Pytanie tylko w jakie gry? Jeśli chcemy uruchamiać zaawansowane gry, to z pewnością przyda się 8 GB lub 12 GB RAM, a do tego najlepszy procesor mobilny plus wyświetlacz 120 Hz lub 144 Hz, rozpoznawanie dotyku 360 Hz i duży akumulator 5000-6000 mAh. W skrócie można napisać, że najlepszy smartfon do gier, to np. Asus ROG Phone 5.

No, chyba, że wolicie smartfony Apple, to w zupełności wystarczą 4 GB RAM w iPhone 13.

Ile RAM w telefonie flagowym?

W przypadku smartfona z najwyższej półki 8 GB RAM to już standard (nie licząc iPhone, bo tutaj tyle RAMu wciąż nie jest potrzebne). Niektóre modele mogą mieć aż 12 GB RAM, przykładem jest choćby Samsung Galaxy Fold 3 5G i Asus ROG Phone 5s. Zazwyczaj jednak nie ma sensu przesadzać, bo 8 GB RAM w telefonie flagowym w 2022 roku wystarczy.

Naturalnie flagowiec nie wyróżnia się tylko pojemnością pamięci operacyjnej. Najlepszy telefon to również najlepszy procesor, aparat, wyświetlacz, łączność, funkcje, jakość, stylistyka. RAM to tylko jeden z wielu elementów dość skomplikowanej układanki jaką jest dobry telefon.

Podsumowując: ile konkretie pamięci RAM w smartfonie potrzeba?

W najtańszych telefonach z Androidem wciąż absolutnym minimum (nie zalecanym) są 3 GB RAM, ale realnie powinniśmy wybierać modele z 4 GB RAM. W średniakach optymalne jest 6 GB RAM, a w telefonach premium 6 - 8 GB. Jeśli jednak ktoś potrzebuje najlepszego flagowca lub smartfona do gier, to warto już zwracać uwagę na 8 - 12 GB RAM. Doliczcie do tego dobrze zoptymalizowany system oraz wydajny procesor i możecie liczyć na bardzo przyjemną, sprawną obsługę w każdej sytuacji.

Ile RAMu w smartfonie jest potrzebne?

Smartfony z systemem Android Minimum Zalecane Tani smartfon do 500 zł 3 GB 4 GB Optymalny smartfon do 1000 - 1500 zł 4 GB 6 GB Smartfon premium do 2000 - 3000 zł 6 GB 8 GB Smartfon flagowy najwyższej klasy 8 GB 8 - 12 GB Wydajny smartfon do wymagających gier 8 GB 8 - 12 GB

A jeśli wolicie iPhone, to możecie się pamięcią RAM nie martwić. Ich zamknięty system iOS jest tak dobrze zoptymalizowany i dostosowany do danej platformy sprzętowej, że 4 GB RAM w zupełności wystarczą, a 6 GB RAM to już w zasadzie maksimum.

Jak wybrać najlepszy telefon komórkowy?

Jeśli planujesz wymienić swój telefon komórkowy na nowy model – przed Tobą nie lada wyzwanie. Producenci prześcigają się w prezentowaniu udogodnień i nowoczesnych rozwiązań, a operatorzy kuszą promocjami i niewygórowanymi cenami. Jak nie dać się reklamie i wybrać model telefonu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom?

Kupujesz telefon? Określ swoje potrzeby

Przede wszystkim musimy określić swoje potrzeby i funkcje telefonu, które są dla nas istotne. Jeśli korzystamy z telefonu komórkowego głównie dzwoniąc i wysyłając smsy, lepiej zdecydować się na prostszy model. Z reguły są one intuicyjne w obsłudze, wytrzymałe, a bateria nie jest zużywana na dodatkowe funkcje, więc telefon nie wymaga częstego ładowania. Zazwyczaj jednak oczekiwania klienta wykraczają daleko poza podstawowe zadania telefonu.

Większość dostępnych na rynku modeli telefonów komórkowych wyposażonych jest w aparat cyfrowy. Jest to istotna funkcja, jeśli lubimy dzielić się z rodziną i znajomymi obrazami z codziennego życia. Kiedy telefon nie służy jedynie do kontaktowania się z innymi, ale również zarządzania firmowymi dokumentami, warto zdecydować się na model, który obsługuje podstawowe formaty plików takich jak .doc, .xls, .pdf. Coraz więcej telefonów umożliwia swoim użytkownikom korzystanie z Internetu. Jeśli często surfujesz po sieci i lubisz mieć do niej dostęp gdziekolwiek jesteś, warto zdecydować się na modnego smartfona.

Smartfon vs. tradycyjna komórka - co wybrać?

Smartfony to urządzenia łączące w sobie funkcje telefonu i komputera osobistego. Działają w oparciu o systemy operacyjne podobnie do tych, z jakimi na co dzień mamy do czynienia w komputerach. Mimo, iż uważa się, że z tego powodu smartfony bywają zawodne (system może się zawiesić, złapać wirusa, itp.), to są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni sobie możliwość połączenia z Internetem, ściągnięcia dokumentów z poczty elektronicznej, zapisania istotnych informacji w kalendarzu czy notatniku.

Modele tego rodzaju telefonów są przystosowane do korzystania z sieci, mają więc większe wyświetlacze, dodatkowe klawisze usprawniające obsługę, aplikacje kompatybilne z oprogramowaniem komputerowym. Wiele miejsc użyteczności publicznej oferuje darmowy, bezprzewodowy dostęp do sieci, dlatego korzystanie ze smartfonów jest nie tylko wygodne, ale i tanie. Ich wadą jest konieczność częstego doładowywania baterii.

Jaką klawiaturę do telefonu wybrać

Obecnie jednym z głównych kryteriów wyboru telefonu komórkowego jest klawiatura jaką dany model dysponuje. Tradycyjne modele wyposażone są w dwanaście klawiszy numerycznych i kilka dodatkowych klawiszy wyboru. Nowoczesne smartfony obsługiwane są za pomocą klawiatury ekranowej (panel dotykowy) lub QWERTY, czyli takiej jak w klawiaturach komputerowych.

Jeśli decydujemy się na telefon, który ma możliwość połączenia z siecią za pomocą Wi-Fi warto zastanowić się nad klawiaturą QWERTY połączoną z wyświetlaczem dotykowym (modele touch and type, dostępne również z klasyczną klawiatura). Łatwo i szybko umożliwi to napisanie maila, czy wiadomości tekstowej. Klawiatury ekranowe bywają uciążliwe, zwłaszcza dla osób o dużych palcach.

Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę wybierając telefon

Jednym z najistotniejszych parametrów każdego telefonu komórkowego jest wytrzymałość baterii. Przed zakupem warto upewnić się jak długo nowy model jest w stanie działać bez doładowywania.

Decydując się na telefon muzyczny lub smartfona, powinniśmy zwrócić uwagę jaką pamięcią dysponuje interesujący nas sprzęt. Jej ilość zaważy o tym, jakie pliki i w jakiej ilości będziemy mogli w nim przechowywać. Większość modeli ma możliwość rozbudowania pamięci za pomocą dodatkowej karty microSD.

Telefon, który ma nam dobrze służyć na co dzień powinien mieć mocną, wytrzymałą obudowę, która nie rozpadnie się po pierwszym upadku na podłogę (nowoczesne, naszpikowane elektroniką telefony są zdecydowanie mniej odporne na upadki). Na rynku dostępne są też telefony przeznaczone do użytkowania w warunkach ekstremalnych: odporne na wszelkie wstrząsy i wodę.

Na co zwrócić uwagę wybierając smartfona?

Wybór smartfona wcale nie jest tak prosty, jak może się to w pierwszej chwili wydawać. Widząc wystawę wypełnioną tymi urządzeniami, wydaje nam się, że wybranie tego jedynego zajmie nam tylko chwilkę. Niestety bardzo często okazuje się, że dostosowanie wszystkich parametrów do swoich preferencji przysparza sporych problemów. Na co zwrócić uwagę wybierając smartfona do codziennego użytkowania? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Parametry, które robią różnicę

Aby wybrać dobry telefon, warto sprawdzić podstawowe parametry danego modelu. Na co zwracać największą uwagę? Zdecydowanie najważniejszą rzeczą w każdym smartfonie jest procesor. Im jest on bardziej zaawansowany, tym lepszą wydajność zapewni. Warto pamiętać, że taktowanie procesora nie przekłada się wprost na lepszą wydajność. Liczba rdzeni i słaby układ graficzny również mogą sprawić, iż telefon działa powoli i korzystanie z wielu aplikacji jest mocno utrudnione.

Kolejnym bardzo ważnym elementem każdego smartfona jest ekran. Na nim wyświetlany jest obraz, w który będziesz się wpatrywać nawet kilka godzin dziennie. Warto go dostosować do własnych preferencji. Jeśli planujesz korzystać ze smartfona jak z klasycznego telefonu i będziesz używać go wyłącznie do odbierania połączeń i wysyłania wiadomości, to jakość ekranu nie ma dużego znaczenia – wystarczy, że będzie prawidłowo reagował na dotyk. W przypadku, gdy zamierzasz oglądać na nim filmy, parametry ekranu nabierają ogromnej wagi. Zwróć uwagę na jego rozdzielczość, odwzorowanie kolorów i jasność. Najlepiej wybrać smartfon z ekranem o rozdzielczości Full HD+ lub wyższej, z dobrym odwzorowaniem kolorów. Jeśli to możliwe, szukaj także obsługi HDR i certyfikatu ochrony wzroku. Taki ekran na pewno zapewni dobrą jakość kolorów i komfortowe oglądanie zdjęć i filmów.

Nie bez znaczenia jest pamięć wewnętrzna, zarówno operacyjna (RAM), jak i służąca do przechowywania plików. Mała ilość pamięci RAM może spowalniać system i utrudnić poprawne działanie w sytuacji, gdy korzystamy z obciążających aplikacji i gramy. Przy tym warto pamiętać, że iPhone'y korzystają z RAM-u nieco inaczej niż smartfony z Androidem i tam można pozwolić sobie na mniej RAM-u. Podstawowa zasada mówi jednak, że im więcej RAM-u ma telefon, tym lepiej.

Pamięć wewnętrzna służy natomiast do przechowywania plików. Jeśli smartfon ma służyć jako aparat i kamera, to warto kupić model wyposażony w dużą ilość pamięci masowej. Dzięki temu nie będziemy potrzeby, by co chwilę kasować stare zdjęcia, by zwolnić miejsce. To samo dotyczy smartfonów, na których będziesz zapisywać filmy i seriale do oglądania offline. Sporo informacji o wszystkich parametrach technicznych znajdziesz, odwiedzając jakiś popularny ranking smartfonów.

Ogromne znaczenie w przypadku smartfonów ma jakość zastosowanej w danym modelu baterii. Zwykle im większa pojemność, tym dłużej będzie można korzystać z urządzenia bez konieczności ponownego ładowania. Warto wiedzieć, że na żywność baterii ogromny wpływ ma to, co robimy z urządzeniem. Im mocniej jest ono eksploatowane, tym krócej „trzyma” bateria. Jeśli uwielbiasz grać, warto wybrać model z pojemną baterią i szybkim ładowaniem. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą akumulatory o pojemności przekraczającej 5000 mAh lub telefony z ładowarkami 50 czy 60 W.

Ranking telefonów — zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź co polecają inni

Porównywanie setek modeli smartfonów jest bardzo trudne, dlatego nie warto tego robić na własną rękę. Dobry ranking telefonów umożliwia porównanie dowolnych modeli pod względem funkcji, wagi czy możliwości aparatu. Przeglądając takie strony, można zestawić ze sobą najlepsze telefony i wybrać model, dostosowany do własnych potrzeb. Bardzo dobry ranking telefonów 2021 znaleźć można na stronie Prosty interfejs i dokładny opis specyfikacji technicznej, który znajdziemy na tej stronie, umożliwi porównanie telefonów i sprawdzenie ocen. Dzięki temu można wybrać najlepsze smartfony w dobrej cenie.

Oczywiście zawsze można zdać się na sprzedawcę i poprosić, by polecił dobry model smartfonu. Jak pokazuje doświadczenie, taka ufność nie zawsze kończy się dobrze. Warto więc poświęcić odrobinę czasu, by wybrać najlepszy smartfon dopasowany do własnych wymagań.

Materiał reklamowy na zlecenie RTV Euro AGD

Google News Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: materiały partnera

Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment