Poczekaj, Firefox jest teraz systemem operacyjnym? Poradnik Firefox OS (Jak)

Czy wiesz, że Mozilla tworzy nowy system operacyjny oparty na Firefoksie, o nazwie Firefox OS? To nie jest system operacyjny dla twojego komputera - Firefox OS to próba Mozilli na smartfonie.

Jeśli będziesz na bieżąco z nowinkami technicznymi, prawdopodobnie słyszałeś o Firefox OS. Jeśli jesteś normalną osobą - lub po prostu zapracowanym maniakiem, który nie czyta wszystkich nowinek technicznych - możesz jeszcze nie wiedzieć o tym zbyt wiele.

Firefox OS jest przeznaczony dla smartfonów (i tabletów)

Firefox OS przeglądarki Mozilla to system operacyjny dla smartfonów. W najbliższym czasie nie będzie dostępny na laptopach i komputerach. Jednak Mozilla planuje udostępnić tablety z systemem Firefox OS.

Firefox OS nie jest czymś, co zainstalujesz na swoich urządzeniach. Zamiast tego jest to system operacyjny, który pojawi się na nowych urządzeniach - pojawi się nowy smartfon lub tablet z systemem Firefox OS zamiast Androida, iOS lub Windows.

Dlaczego Mozilla tworzy Firefox OS

Mozilla jest organizacją non-profit zajmującą się ulepszaniem sieci, w przeciwieństwie do innych producentów przeglądarek - Microsoft, Google i Apple - którzy są korporacjami nastawionymi na zysk. Mozilla postrzega Firefox OS jako ważną konkurencję na rynku mobilnym.

Mozilla wierzy w oprogramowanie sieciowe w otwartej sieci i chce zastąpić natywne aplikacje oparte na przeglądarkach oparte na otwartych standardach. Coraz częściej dotyczy to komputerów stacjonarnych i laptopów, w których użytkownicy spędzają większość czasu w przeglądarce. Niezależnie od tego, czy sprawdzasz pocztę e-mail lub oglądasz filmy, ludzie prawdopodobnie robią to w przeglądarce internetowej - i jest duża szansa, że ​​używają Firefoksa, aby to zrobić.

Jednak użytkownicy smartfonów i tabletów spędzają większość czasu w aplikacjach natywnych. Te aplikacje muszą być napisane specjalnie dla każdej platformy i ogólnie są rozpowszechniane w sklepach z aplikacjami. Apple, Google i Microsoft mają swoje własne ekosystemy z własnymi aplikacjami, które działają tylko w niektórych systemach operacyjnych.

Mozilla chce stworzyć mobilny system operacyjny oparty na standardach internetowych, dostarczając najwyższej jakości aplikacje internetowe do mobilnego świata i walcząc z nowym trendem w kierunku zastrzeżonych ekosystemów z ich własnymi niekompatybilnymi aplikacjami.

Jak Firefox OS jest inny

Jak można się spodziewać, biorąc pod uwagę nazwę Firefoksa OS i wizję Mozilli, Firefox OS nie uruchamia tradycyjnych "natywnych" aplikacji. Zamiast tego każda aplikacja w Firefox OS jest aplikacją internetową napisaną w HTML i JavaScript. Większość kodu w tych aplikacjach może działać lokalnie, ale nadal są napisane w technologiach internetowych.

Aby to osiągnąć, Mozilla dodała wiele interfejsów API, które umożliwiają aplikacjom internetowym komunikację z funkcjami sprzętowymi. Na przykład w przeglądarce Firefox OS dialer używany do wybierania numerów jest napisany całkowicie w HTML i JavaScript. Działa lokalnie, ale jest realizowany za pomocą technologii internetowych. Teoretycznie można "wyświetlić źródło" na dialerze, aby wyświetlić jego kod, tak jak można wyświetlić kod źródłowy strony internetowej.

Mozilla udostępnia własny sklep z aplikacjami w postaci Firefox Marketplace, który jest oficjalnym źródłem aplikacji dla Firefox OS. Operatorzy komórkowi mogą także tworzyć własne sklepy z aplikacjami dla Firefoksa. Poza tym aplikacje internetowe mogą być również dostępne poza sklepem jako typowe strony internetowe.

Mozilla także chce, aby te aplikacje były przenośne. Na przykład Mozilla tworzy w pełni funkcjonalną wersję przeglądarki Firefox na Androida. Teoretycznie możesz kiedyś zainstalować Firefoksa na Androida i uzyskać dostęp do Firefox Marketplace, aby korzystać z aplikacji Firefox OS na Androida.

Firefox OS ma wiele wspólnego z systemem Chrome OS, opartym na przeglądarce systemem operacyjnym dla laptopów. Tak jak wszystko ostatecznie działa w Chrome w systemie operacyjnym Chrome, wszystko ostatecznie działa w Firefoksie w Firefox OS - nawet jeśli aplikacje te działają "poza przeglądarką" i są zainstalowane lokalnie.

Gdzie Firefox OS jest sprzedawany

Jeśli jesteś w Ameryce Północnej lub Europie, istnieje dobry powód, dla którego jeszcze nie słyszałeś o Firefox OS. Mozilla omija obecnie te rynki i sprzedaje tanie, low-endowe telefony Firefox OS na bardziej wrażliwych rynkach.

Pierwszy smartfon Firefox OS nosi nazwę ZTE Open i został udostępniony w takich miejscach jak Hiszpania, Ameryka Łacińska i Indie od lipca 2013 r. ZTE Open sprzedaje się za około 80 USD bez umowy, w przeciwieństwie do telefonów z wyższej półki, takich jak iPhone 5s, które sprzedają za 649 $ bez umowy. Telefony z Firefox OS są obecnie uruchamiane w innych krajach w całej Europie, ale nie ma jeszcze planów uruchomienia telefonów w Ameryce Północnej.

Ponieważ Firefox OS jest dostępny tylko na tak niskich urządzeniach i jest tak nowy, nie jest zaskakujące, że nie oferuje niesamowitych wrażeń. Podobnie jak tanie, tanie smartfony z systemem Android mogą być opóźnione i powolne w rzeczywistych zastosowaniach, ZTE Open również nie oferuje szczególnie niesamowitych wyników, według recenzentów. Wydaje się, że Mozilla wydaje się być otwarta ze względu na słabą wydajność Androida na słabszych telefonach, ale Firefox OS również nie ma niesamowitej wydajności, a Google ciężko pracuje nad optymalizacją Androida, zwłaszcza dzięki dużej redukcji zapotrzebowania na pamięć w systemie Android 4.4.

Nie wstrzymuj oddechu dla Firefox OS. Minie trochę czasu, zanim Firefox OS dojrzeje i stanie się szerzej dostępny na wielu urządzeniach na większej liczbie rynków.

Wypróbuj Firefox OS dla siebie

Jeśli naprawdę interesuje Cię Firefox OS, możesz go nieco poznać, instalując na swoim komputerze dodatek Firefox OS Simulator do przeglądarki Firefox. Ten symulator nie jest idealny, ale jego celem jest zaoferowanie "środowiska podobnego do Firefoksa, wyglądającego jak telefon komórkowy", umożliwiającego programistom tworzenie i testowanie aplikacji dla Firefox OS.

Jeśli jesteś naprawdę zwariowanym maniakiem, możesz znaleźć wersje do Firefoksa dla smartfonów Nexus 4 online, dzięki czemu możesz grać z nim na prawdziwym telefonie.Nie zalecamy tego w ogóle - ludzie, którzy próbowali tego raportu, zgłaszają, że różne funkcje sprzętowe nie działają i napotkali wiele awarii. Lepiej korzystaj z symulatora.

Firefox OS był wcześniej znany jako "Boot to Gecko" lub "B2G", ponieważ Firefox OS to minimalny system oparty na systemie Linux, który uruchamia platformę opartą na Gecko, silniku renderującym Firefoksa.

Image Credit: Wojciech Szczęsny na Flickr, Kārlis Dambrāns na Flickr, Wojciech Szczęsny na Flickr

Firefox OS: poznaj bliżej nowy system operacyjny Mozilli

Firefox OS to pierwszy mobilny system Mozilli. Powstaje on w ramach projektu open-source Boot 2 Gecko i bazuje na jądrze linuksa zapewniając aplikacjom HTML5 dostęp do podstawowych funkcji telefonów, które wcześniej były zarezerwowane dla standardowych aplikacji.

Poniżej znajdziecie potężną dawkę materiałów związanych z tym oprogramowaniem.

Na początku września mieliśmy okazję zaprezentować nieoficjalne zdjęcia sklepu z aplikacjami dla Firefoksa OS. Dzisiaj kolejna dawka screenshotów. Tym razem oficjalnych.

Zobacz również:

Odpowiedzi na wiele pytań związanych z pierwszym "liskowym" systemem udzielił Brendan Eich, CTO (Chief Technology Officer) Mozilli:

Co chcecie osiągnąć przy pomocy Firefox OS?

Firefox OS jest nowym mobilnym ekosystemem w całości opartym na standardach otwartej sieci Web, w tym HTML5. Pozwoli on na rozwój smartfonów, w których każda cecha będzie mogła być stworzona na bazie HTML5. Firefox OS daje operatorom sieci i producentom urządzeń mobilnych wiele korzyści takich jak:

- Udostępnienie większemu odsedkowi populacji możliwości jakie oferują smartfony, zwłaszcza odnośnie urządzeń z niższej półki cenowej

- Będzie on prawdziwie otwartym systemem dostarczającym użytkownikom smartfonów zalety technologii webowych i usuwającym obecnie istniejące bariery.

- Pozwoli on deweloperom, z których większość już tworzy w HTML5, na tworzenie aplikacji wieloplatformowych

Gdzie i kiedy odbędzie się premiera Firefox OS?

Z radością możemy poinformować, że Telefonica zobowiązała się do komercyjnego wykorzystania Firefox OS w urządzeniah na rynku Brazylijskim i innych rynkach z tego obszaru świata na początku roku 2013.

Projekt wciąż jest w swojej początkowej fazie jednakże wierzymy, że uda się nam rozpowszechnić go na rynku globalnym. Z tego powodu partnerami wspierającymi nasz system operacyjny zostały Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefonica oraz Telenor.

Czym różni się Firefox OS od pozostałych mobilnych systemów operacyjnych?

Firefox OS dla urządzeń mobilnych jest zbudowany na bazie projektu "Boot to Gecko" Fundacji Mozilla, który znosi obecne ograniczenia, z którymi spotykają się deweloperzy tworzący aplikacje na urządzenia mobilne. Dzięki temu pozwala on aplikacjom bazujących na HTML5 na korzystanie z podstawowych funkcji telefonu, które do tej pory były dostępne tylko dla aplikacji natywnych.

Wcześniej tego roku zespół do spraw cyfryzacji firmy Telefonica wraz z Mozillą zaczął pracować nad pokazaniem światu nowego systemu, w którym każda z funkcji telefonu (dzwonienie, wysyłanie wiadomości tekstowych, granie w gry itd.) będzie płynnie działającą aplikacją opierającą się protokole HTML5.

W związku z optymalizacją Firefox OS na smartfony klasy podstawowej i pozbycie się niepotrzebnego oprogramowania pośredniczącego operatorzy będą mogli zaoferować użytkownikom wyższą jakość użytkowania na każdym poziomie cenowym, włącznie ze smartfonami z najniższej półki cenowej.

Jak istotny będzie HTML5 dla branży mobilnej?

HTML5 jest niezwykle istotny. Przewiduje się, że w najbliższych latach miliardy nowych użytkowników po raz pierwszy skorzystają z Sieci. Ważne jest, aby zapewnić im pozytywne doświadczenia podczas używania smartfonów, a protokół HTML5 ma kluczowe znaczenie dla sukcesu, zarówno pośród użytkowników jak i deweloperów.

Używając HTML5 i nowych standardów API zaproponowanych przez Mozillę, każdy deweloper będzie w stanie tworzć niesamowite aplikacje. Programiści nie będą musieli już więcej uczyć się i tworzyć aplikacji na natywne API danej platformy.

Osoby używające urządzeń opartych na platformie korzystającej z Otwartej Sieci, będą mogły w prosty sposób dostać się do swoich danych i aplikacji niezależnie od używanego przez nie systemu operacyjnego. Korzyścią dla nich będą również niższe koszty urządzeń, wynikające z usunięcia oprogramowania pośredniczącego.

Firefox OS to pierwszy tego rodzaju mobilny ekosystem. Umożliwia on rozwój smartfonów, w których każda funkcja jest tworzona jako aplikacja HTML5. W ten sposób promuje otwartość, innowacyjność i możliwości w Sieci, zarówno dla użytkowników jak i dla deweloperów.

Jakie są największe wyzwania stojące przed fundacją Mozilla i jak zamierzacie stawić in czoła?

Ten rynek jest bardzo konkurencyjny, a my oferujemy coś całkiem nowego. Oczywiście każdy operator komórkowy ma silne relacje z Apple i Google, a ich zobowiązanie do wyposażania urządzeń w platformy iOS i Android nie zostanie przez nas zmienione.

Prawda jest taka, że każdy ceni możliwość wyboru, konkurencję i otwartość w branży. Firmy telekomunikacyjne, działające na rynkach rozwijających się mają specyficzne wymagania w stosunku do smartfonów - potrzebują przystępnych cenowo urządzeń oferujących jak najwyższą jakość.

Najtańsze urządzenia z systemem Android zazwyczaj mają wgraną jego starszą wersję i nie mogą zostać zaktualizowane do jego najnowszego wydania. Oznacza to, że wiele aplikacji, które wymagają najnowszej wersji systemu Android nie będzie działało na tych urządzeniach.

Jak wygląda współpraca Mozilli i firmy Telefonica?

Widzimy rosnące wsparcie ze strony szerokiego grona partnerów. Telefonica jako pierwszy operator zdecydowala się na współpracę z nami nad dostarczeniem pierwszych urządzeń opartych na standardach otwartej sieci. Dział R&D firmy Telefonica stworzył prototyp całej koncepcji i w chwili gdy Mozilla poinformowała o projekcie Boot to Gecko oba zespoły deweloperów połączyły swoje siły i zaczęły pracować jako jedna drużyna. Obecnie Mozilla dostarcza technologię sieciową, a Telefonica współpracuje z nami w zakresie integracji tych technologii z jądrem systemu oraz pracuje nad zapewnieniem usług i wysokiej jakości użytkowania.

Jakie doświadczenia towarzyszą współpracy Mozilli z firmą Telefonica?

Mozilla i Telefonica były od początku bardzo podekscytowane na myśl o współpracy przy projekcie Boot to Gecko. Współpraca nad rozwojem pierwszej wersji Firefox OS i wspólny wysiłek nad wprowadzeniem go na rynek jest niesamowitym doświadczeniem.

Jak Firefox OS wpisuje się w plany Mozilli związane z budową sklepu z aplikacjami?

Projekt ten sprawia, że deweloperzy mogą zrobić z Siecią o wiele więcej, zwłaszcza jeżeli chodzi o urządzenia mobilne. Co więcej, ich praca prowadzi do powstawania interoperacyjnych standardów.

Dziś operatorzy i deweloperzy piszą aplikacje i usługi na jedną platformę, po czym muszą napisać ją ponownie aby działała na innej platformie. Z tego powodu użytkownicy, którzy chcą kupić telefony, e-czytniki i konsole do gier od różnych producentów często muszą wielokrotnie kupować tę samą aplikację, aby uruchomi ją na różnych urządzeniach. Przy pomocy Firefox OS chcemy zapewnić deweloperom możliwość tworzenia aplikacji wieloplatformowych, bez potrzeby nauki i tworzenia aplikacji na różne, specyficzne dla danej platformy, natywne API.

Mozilla Marketplace umożliwi stworzenie i dystrybucję aplikacji, które mogą działać na każdym współczesnym urządzeniu i systemie operacyjnym. Po raz pierwszy zniweluje to przepaść pomiędzy aplikacjami webowymi i natywnymi, pozwalając konsumentom korzystającym z urządzeń opierających się na platformie Otwartej Sieci na łatwy dostęp do swoich danych i pobranie ich niezależnie od używanego systemu operacyjnego.

Czy Mozilla Marketplace pozwala deweloperom na zarobienie na ich pracy?

Mozilla Marketplace zaoferuje deweloperom możliwość rozpowszechniania i zarabiania na ich aplikacjach. Mozilla Marketplace będzie konfigurowalny przez partnerów - np. Telefonica umożliwi obciążenie rachunku telefonicznego płatnością za aplikacje na wypadek gdyby twórcy aplikacji chcieli pobierać opłatę bezpośrednio od klientów firmy. Jednakże twórcy aplikacji mogą bez przeszkód używać swoich własnych systemów płatności.

Dlaczego operatorzy powinni wspierać Firefox OS, a co za tym idzie kolejną platformę mobilną?

Ideą przyświecającą Firefox OS jest uwolnienie się od własnościowych platform mobilnych, a rosnące międzynarodowe poparcie dla projektu jest ważnym dowodem na dynamiczny rozwój Firefox OS. Istnieje dziś potrzeba, aby relacje operatorów z użytkownikami nie ograniczały się tylko do procesu fakturowania, ale dostarczały im również konkretnych doświadczeń związanych z marką.

Wierzymy, że Sieć jest platformą, dlatego też Firefox OS będzie systemem otwartym i dostępnym dla każdego operatora i dla każdego producenta OEM. Naszym celem nie jest wypracowanie przewagi konkurencyjnej dla Mozilli, lecz wypracowanie jej dla sieci Web.

Mobilny system operacyjny

Mobilny system operacyjny MeeGo

Mobilny system operacyjny jest to system operacyjny przeznaczony do uruchamiania na urządzeniu mobilnym . Ten rodzaj systemu operacyjnego skupia się między innymi na zarządzaniu łącznością bezprzewodową i różnymi typami interfejsów.

Systemy operacyjne dla smartfonów

Udział w rynku mobilnych systemów operacyjnych na smartfony w drugim kwartale 2011 roku. Według Gartner

Te systemy operacyjne można znaleźć na smartfonach : Android od Google, iOS od Apple, Windows Phone od Microsoft, Bada od Samsunga, BlackBerry OS od RIM, Symbian OS od Nokii, LG webOS .

Android, Bada, Firefox OS, Maemo, Tizen i WebOS są zbudowane na jądrze Linux ; w przeciwieństwie do tego, system operacyjny iPhone'ów wywodzi się z BSD i NeXTSTEP, które są powiązane z Uniksem .

Dwa główne dotychczasowe systemy to Android i iOS. Rozwój dwóch innych systemów został wstrzymany i do końca 2019 r. dostarczane będą tylko aktualizacje zabezpieczeń; są to Windows 10 Mobile i Blackberry OS . W przypadku pozostałych systemów rozwój został zatrzymany lub zaniechany ze względu na brak możliwości wzrostu lub wystarczająco duże udziały w rynku.

Systemy operacyjne używane przez smartfony

Aktualne platformy oprogramowania

(85% udział w rynku w II kwartale 2014)

Android firmy Google został opracowany przez mały start-up, a następnie kupiony przez Google, który aktywnie go rozwija. Android dystrybuowany na licencji open source jest odmianą Linuksa. Google uruchomił Open Handset Alliance, który zrzesza głównych producentów i programistów (takich jak Intel, HTC, ARM, Samsung, Motorola i eBay). Miał dwadzieścia wersji, każda o określonej nazwie kodowej: Android 1.0 (Apple Pie / Tarte aux Pommes), 1.1 (Banana Bread / Petit Four), 1.5 (Cupcake), 1.6 (Donut), 2.0 (Eclair / Éclair), 2.1 (Eclair / Éclair), 2.2 (Froyo lub mrożony jogurt / mrożony jogurt), 2.3 (piernik / piernik), 3.0 (plaster miodu / Rayon de Miel), 4.0 (kanapka z lodami / kanapka z lodami), 4.1 (galaretka / drażetka) ), 4.2 (Jelly Bean / Dragée), 4.3 (Jelly Bean / Dragée), 4.4 (KitKat), 5.0 (Lollipop / Sucette), 6.0 (Marshmallow / Marshmallow), 7.0 (Nugat), 8.0 (Oreo), 9.0 (Pie / Tarte), 10.0 (Q) i najnowsza wersja, 11.0 (R). Każda wersja została zaktualizowana, więc nierzadko można spotkać wersję taką jak 2.3.3, 4.0.4 lub 4.1.2.

Od czasu wprowadzenia telefonu HTC Dream (T-Mobile G1, pierwszego smartfona z systemem Android) nastąpiła eksplozja liczby telefonów, które go przyjęły. Od drugiego kwartału 2009 r. do drugiego kwartału 2010 r. udział Androida w rynku wzrósł z 1,8% do 17,2% przy tempie wzrostu wynoszącym 850%. A liczba aplikacji znacznie wzrosła.

ten 15 listopada 2011 , Android dociera do 52,5% światowego rynku smartfonów.

w wrzesień 2014 , globalny udział Androida w rynku wzrósł do 85%.

W pierwszym kwartale 2017 roku globalny udział Androida w rynku wyniósł 85%.

(11,7% udział w rynku w II kwartale 2014) (źródło zamknięte, właściciel)

IPhone, iPod Touch i iPad wszystko Użyj iOS działający układ , który wywodzi się z MacOS . Aplikacje innych firm są obsługiwane od lipiec 2008 . App Store oferuje teraz ponad milion aplikacji.

w wrzesień 2014 , udział w rynku iOS wyniósł 11%.

W pierwszym kwartale 2017 roku globalny udział w rynku iOS wyniósł 14,7%.

Samsung jako pierwszy zaprezentował smartfon pod marką Tizen, pod numerem modelu SM-Z9005, in Sierpień 2013 . Wykorzystuje to mocne strony Bada, wewnętrznego systemu operacyjnego i Meegoo.

Niewiele smartfonów zostało wydanych z tym systemem operacyjnym, głównie smartfony Samsung (ZEQ 9000, Z1, Z2 i Z3) i zostały wydane głównie w Indiach .

System operacyjny jest używany głównie w podłączonych zegarkach Samsunga.

Jądro używane przez różne systemy operacyjne, w tym Androida .

Chociaż często jest uważany przez rozszerzenie za system operacyjny (zwłaszcza na komputerach PC i serwerach, gdzie jest powiązany z GNU ), Linux jest jądrem, na którym oparte są różne systemy operacyjne, zwłaszcza dla mobilnych systemów operacyjnych, w tym Androida i jego pochodnych .

Wraz z pojawieniem się smartfonów i Androida staje się najczęściej używanym jądrem na świecie.

Wycofane platformy oprogramowania

Ten system operacyjny został opracowany przez koreańską firmę Samsung, która miała go zainstalować na swoich tradycyjnych telefonach. Potwierdzenie w perspektywie średnioterminowej połączenia prostych telefonów komórkowych ze smartfonami.

Pierwszym urządzeniem, które wykorzystuje Bada, jest Wave i zostało wprowadzone na rynek w 2010 roku. Jest to telefon z ekranem dotykowym, który posiada sklep z aplikacjami o nazwie Samsung Apps. Ten sklep ma teraz ponad 5000 aplikacji. Samsung obsługuje teraz Androida na większości swoich smartfonów.

ten 25 lutego 2013 r. , Samsung zapowiada, że będzie zatrzymać rozwój Bada i zamiast skupić się na wykorzystaniu Android i rozwój Tizen .

(1% udział w rynku 2014 w II kwartale 2014) (źródło zamknięte, właściciel)

System ten został pierwotnie stworzony w 1999 roku z myślą o rynku przedsiębiorców. Jest zajęty 18,2% udziału w rynku 2 e kwartał 2010 roku.

Istniał również BlackBerry 10 OS oparty na QNX, stworzony w 2012 roku i wycofany w 2015 roku. Wsparcie dla BlackBerry 10 OS zakończy się pod koniec 2019 roku, ale niektóre usługi zostaną zatrzymane przed tą datą.

Udział w rynku BlackBerry spadł do 1% w 2014 roku.

W pierwszym kwartale 2017 roku globalny udział w rynku BlackBerry OS nie istnieje.

Ostatnia aktualizacja BlackBerry 10 pochodzi z czerwiec 2018 .

CyanogenMod to zastępczy system operacyjny na ponad 70 smartfonów i tabletów, oparty na systemie Android . Oferuje funkcje i opcje niedostępne w wersjach Androida dystrybuowanych przez sprzedawców na ich urządzeniach.

ten 24 grudnia 2016 , CyanogenMod ogłosił na swoim blogu, że nie będzie już publikował żadnych aktualizacji CyanogenMod. Cały rozwój zostanie przeniesiony do LineageOS .

Firefox OS (wcześniej znany jako Boot to Gecko lub B2G) to darmowy mobilny system operacyjny oferowany i rozwijany przez Mozilla Corporation .

Został aresztowany w grudzień 2015 .

Jest to system operacyjny Palm, który został kupiony przez HP i działał równie dobrze na smartfonach, jak i na tabletach.

Producent ogłosił pod koniec 2011 roku zakończenie wewnętrznego rozwoju i kolejne wydanie projektu webOS oraz jego dystrybucję w wolnym oprogramowaniu .

ten 25 lutego 2013 r. , LG kupuje od HP WebOS zintegrować system operacyjny do swoich podłączonych telewizorach .

Ten system operacyjny nie był sprzedawany z żadnym urządzeniem i był nieśmiało wspierany przez producentów. Tylko Nokia sprzeda smartfon oparty na MeeGo, czyli Nokia N9, od wrzesień 2011 , następnie, po zmianie kierownictwa firmy, w ogóle zwraca się do Microsoftu . Lenovo zainteresowało się nim tylko po to, by zostawić go na boku. Intel, który również był zaangażowany w ten projekt, w końcu go porzucił. Projekt zostanie wznowiony i będzie ewoluował pod nazwą Tizen .

Zespół Symbian OS ogłosił, że 7 stycznia 2013 zamknięcie systemu operacyjnego.

(licencja open source) Rozpoczęty na początku 2013 r. i wycofany w kwiecień 2017 . Po ogłoszeniu 5 kwietnia 2017 r. , po zamknięciu Ubuntu Touch przez Canonical projekt UBports odzyskał kod źródłowy i postawił sobie za zadanie kontynuowanie jego rozwoju. Firma Canonical zgodziła się co do zasady, że nazwa Ubuntu Touch może być nadal używana. UBports to pierwotnie nazwa projektu społecznościowego, który ma na celu udostępnienie systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych i tabletów Ubuntu Touch na jak największej liczbie urządzeń. Został uruchomiony w 2015 roku przez Mariusa Gripsgårda.

System Windows CE był szeroko rozpowszechniony w Azji. Oba warianty tego systemu operacyjnego oraz standardowy Windows Mobile 6 zostały wprowadzone w luty 2007 zostały mało przyjęte.

Udział rynku mobilnego systemu Windows spadła w ostatnich latach aż do 5% 2 e kwartał 2010 roku.

Windows Phone 7

ten 15 lutego 2010 Firma Microsoft uruchomiła nowy system operacyjny dla urządzeń mobilnych, Windows Phone 7. Obejmuje on usługi firmy Microsoft, takie jak Windows Live, Zune, Xbox Live i Bing . Ponieważ Windows Phone 7 to nowa platforma, nie ma kompatybilności ze starszymi aplikacjami Windows Mobile.

Windows Phone 7 otrzymuje dwie główne aktualizacje po uruchomieniu:

Windows Phone 7.5 wydany w wrzesień 2011 , wprowadzając pełną wielozadaniowość, Internet Explorer 9, integrację z Twitterem, rozpoznawanie głosu.

, wprowadzając pełną wielozadaniowość, Internet Explorer 9, integrację z Twitterem, rozpoznawanie głosu. Windows Phone 7.8 wydany w Styczeń 2013 , udostępniając większość funkcji Windows Phone 8.

Najnowsza aktualizacja została wydana w Marzec 2013 , z różnymi ulepszeniami i poprawkami błędów. Wsparcie dla Windows Phone 7 zostało zatrzymane na 14 października 2014 .

Żaden smartfon z systemem Windows Phone 7 nie był w stanie przełączyć się na Windows Phone 8 z powodu zmiany jądra systemu operacyjnego z jądra CE na jądro NT.

Telefon z systemem Windows 8

Windows Phone 8 został wprowadzony na rynek w drugiej połowie 2012 roku, a Windows Phone 8.1 został uruchomiony czerwiec 2014 . Każda wersja otrzymała drobne aktualizacje. Najnowsza aktualizacja dla Windows Phone 8.1 została wydana w marzec 2015 .

Microsoft kupił mobilny oddział Nokii w 2013 roku, aby ulepszyć i ulepszyć jej system operacyjny.

w wrzesień 2014 , udział Windows Phone w rynku wyniósł 2,5%, ale udział w rynku stopniowo się zmniejszał.

Niektóre smartfony z systemem Windows Phone 8.1 były w stanie przeprowadzić migrację do systemu Windows 10 Mobile .

Wsparcie zostało oficjalnie przerwane w dniu 11 lipca 2017 r. .

Uruchomiony w 2015 roku, jako następca Windows Phone 8 .

ten , Microsoft ogłasza koniec rozwoju systemu operacyjnego, opracowywane będą tylko aktualizacje zabezpieczeń.

W pierwszym kwartale 2017 roku globalny udział w rynku Windows 10 Mobile wyniósł 0,1%.

Wsparcie dla systemu Windows 10 Mobile zakończyło się w styczeń 2020 .

Widelec z Androidem

Wywodzący się z Meego, służy jako podstawa rozwoju Sailfish OS. Nie ma jednak interfejsu graficznego, więc Nemo Mobile musi zostać z nim sparowany, aby uzyskać system operacyjny, którego można używać graficznie.

Open-source OS stworzony do działania na modelach Neo1973, Neo Freerunner oraz kartach GTA03 i GTA04 .

Open-source OS oparty na QT Extended . System ma działać na Neo Freerunner lub na karcie Golden Delicious GTA04 .

Inne systemy operacyjne

System operacyjny oparty na Mer i opracowany przez Jolla (byli pracownicy Nokii ). System operacyjny wykorzystuje framework Qt, nie jest to widelec Androida, ale Meego.

Przyszły system operacyjny Google.

Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment