W grudniu Google opublikował biuletyn bezpieczeństwa dla patchday na Androida. Opisuje łącznie 53 luki, z których 11 sklasyfikowano jako krytyczne. Cztery z najwyżej ocenianych luk dotyczą struktury mediów, dwie w systemie Android, a kolejne sześć w komponentach o zamkniętym kodzie źródłowym firmy Qualcomm. Dotyczy to wszystkich obsługiwanych wersji Androida od 7.x Nougat do 9 Pie.

W pewnych okolicznościach atakujący mogą zdalnie przemycić złośliwy kod do uprzywilejowanego procesu i wykonać go. W zależności od rodzaju luki w zabezpieczeniach można również ominąć funkcję bezpiecznego rozruchu lub złamać środowisko Trusted Execution Environment. W takim przypadku zwykle konieczna jest ponowna instalacja oprogramowania układowego zainfekowanego urządzenia z systemem Android, co powoduje utratę niezabezpieczonych danych.

Jak zawsze Google dzieli poprawki na dwie warstwy zabezpieczeń. Urządzenia z poziomem poprawek zabezpieczeń 1 grudnia otrzymają poprawki błędów w platformach Android Framework, Media Framework i Android System. Z łatką bezpieczeństwa na poziomie 5 grudnia Google wypełnia głównie dziury w jądrze, w komponentach HTC i komponentach Qualcomma.

Google poprawia kolejny błąd w komponencie Qualcomm w grudniowej aktualizacji dla urządzeń Pixel i Nexus. Ponadto smartfony Google otrzymują kilka poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem. Między innymi powinny poprawić aparat i wydajność pamięci Pixel 2, 2XL, 3 i 3XL. Według programistów XDA, ta ostatnia ma zapobiegać przedwczesnemu zamykaniu aplikacji przez Androida 9 w celu zmniejszenia zużycia pamięci.

Jednak skorygowano również regulację głośności podczas przełączania między urządzeniami Bluetooth. Migawka aparatu Pixel 3 i Pixel 3 XL powinna teraz działać lepiej. To samo powinno dotyczyć również odblokowywania wszystkich smartfonów Pixel przez Bluetooth.

Google rozsyła aktualizacje do swoich smartfonów drogą radiową, alternatywnie firma oferuje również aktualne obrazy fabryczne do pobrania na swojej stronie internetowej dla programistów.

Oprócz Google, LG i Samsung opublikowały również szczegóły swoich grudniowych dni aktualizacji. Obie firmy zaktualizują swoje urządzenia do poziomu poprawek zabezpieczeń z 1 grudnia, który obejmuje poprawki poziomu poprawek zabezpieczeń z 5 listopada, które zostały pominięte w listopadzie. W ten sposób LG 36 i Samsung 21 zamykają luki w zabezpieczeniach Androida. Firma LG dodała również trzy poprawki do własnego oprogramowania Android. Samsung zatyka kolejne dziewięć luk w zabezpieczeniach. Między innymi za pomocą Szybkich narzędzi należy zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do bezpiecznego folderu i dźwigni blokady ekranu.

LG i Samsung również rozpowszechniają swoje aktualizacje bezprzewodowo, ale zazwyczaj tylko na wybrane urządzenia premium i z często kilkutygodniowym opóźnieniem. Obaj dostawcy zastrzegają sobie również prawo do aktualizacji niektórych produktów tylko raz na kwartał lub nawet nieregularnie.

Optymalizacja kosztów IT w erze cyfrowej – wykorzystuj innowacyjne technologie i generuj nowe możliwości biznesowe

Tags:
Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment