Opera wydała pierwszą wersję beta swojej całkowicie przeprojektowanej przeglądarki na Androida. Podobnie jak Safari firmy Apple i Chrome firmy Google, jest teraz oparty na silniku WebKit o otwartym kodzie źródłowym. Nowa wersja wykorzystuje natywny interfejs Androida, ale zachowuje wiele typowych funkcji Opery, takich jak Szybkie wybieranie i dodaje kilka nowych, takich jak tryb terenowy.

Norweski deweloper obiecał to ostatnie już w 2011 roku. Używa tej samej techniki kompresji, której Opera używa w swojej mini-przeglądarce. W przypadku wolnych połączeń internetowych może skrócić czas ładowania, przekazując wszystkie żądania do serwera proxy. Jeśli w menu aktywowany jest tryb off-road, u góry ekranu pojawia się czerwony pasek informujący użytkownika o ilości zapisanych danych.

Opera zintegrowała zarządzanie zakładkami ze stroną startową Szybkiego wybierania. Zapisane tam strony internetowe można teraz grupować – podobnie jak aplikacje na iOS czy Androida. Na pokładzie jest również tryb prywatności. Kliknięcie przycisku zakładki wywołuje podgląd wszystkich otwartych stron internetowych, przez które użytkownik może przewijać gestem przesuwania.

Zamiast oddzielnych obszarów wyszukiwania i adresów internetowych, nowa przeglądarka Android oferuje tylko jedno pole wejściowe, co powinno umożliwić bardziej intuicyjną obsługę. Ponadto strony internetowe można teraz zapisywać w trybie offline do późniejszego czytania.

Kolejną nową funkcją jest to, co Opera nazywa „Odkryj”. Jest wywoływany ze strony startowej Szybkiego wybierania, przesuwając palcem w lewo. Discover pokazuje strony internetowe, które mogą zainteresować użytkownika na podstawie jego preferencji, lokalizacji lub płci. Opera chce również w przyszłości używać strony Discover do sprzedaży reklam.

Opera na Androida beta jest już dostępna do pobrania z Google Play. W przeciwieństwie do Chrome działa również na Androidzie 2.3 Gingerbread. Ostateczna wersja powinna pojawić się w pierwszej połowie roku. Prawdopodobnie miesiąc później pojawi się wersja na iOS, której Opera wcześniej nie była w stanie zaoferować ze względu na silnik Presto i specyfikacje Apple. Dla iPhone'a, iPada i iPoda Touch jest obecnie tylko miniprzeglądarka.

Opera ogłosiła przejście z własnego silnika Presto na WebKit w połowie lutego. Dotyczy to również wersji na komputery stacjonarne.

[z materiałem od Stephena Shanklanda, News.com]

Wskazówka: jak dobrze znasz się na przeglądarkach? Sprawdź swoją wiedzę - z quizem na silicon.de.

Tags:
Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment