Mobilny system operacyjny Android firmy Google stanie się preferowaną platformą dla programistów aplikacji w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy i wyprzedzi system iOS firmy Apple. Do takiego wniosku doszli analitycy Ovum. Przyznajesz jednak, że prawie wszyscy programiści będą wspierać obie platformy.

Ocena firmy Ovum pojawia się w czasie, gdy Android nadal zdobywa udział w rynku, a wielu producentów wprowadza na rynek nowe urządzenia z systemem operacyjnym Google. Z drugiej strony iOS był w stanie powoli zwiększać swój udział w rynku w ostatnich latach, ale nadal jest uważany za bardziej satysfakcjonujące rozwiązanie dla programistów do zarabiania pieniędzy. W rezultacie większość aplikacji pojawia się najpierw na iOS, a potem na inne platformy.

Według Ovum może się to zmienić w nadchodzących miesiącach. Wyższość Androida jest trudna do zignorowania, a programiści stosują nowe modele biznesowe, takie jak aplikacje z reklamami lub sprzedaż w aplikacji, aby zwiększyć swoje przychody.

Według Ovum deweloperzy wykazują również rosnące zainteresowanie Windows Phone i Blackberry OS. Zarówno Microsoft, jak i RIM od dawna próbują przyciągnąć do swojego obozu programistów aplikacji. „Prędkość wzrostu Windows Phone sugeruje, że Microsoft przekonał programistów do inwestowania w jego platformę; teraz musi również przekonać klientów ”- powiedział analityk Ovum Adam Leach.

Innym wynikiem badania jest to, że programiści coraz częściej rezygnują ze środowisk programistycznych i narzędzi przeznaczonych wyłącznie dla urządzeń mobilnych – takich jak Java, Flash i WAP. Zamiast tego coraz więcej osób przechodzi na HTML 5, standard internetowy, który obsługuje wiele urządzeń i platform.

Tags:
Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment